Trener z licencją trenerską UEFA

Od 14 listopada do 20 grudnia 2015 roku w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego w Łodzi nasz trener Sławomir Szmaj odbył kurs trenerski w ramach którego uzyskał międzynarodowy dyplom trenera UEFA C pozwalający na trenowanie drużyn młodzieżowych i seniorskich na terenie Europy. Kurs obejmował dwanaście dni szkolenia (soboty i niedziele) oraz treningi (obserwowane i oceniane przez trzech trenerów) w tygodniu z młodymi piłkarzami w Łodzi (łącznie 110 godzin szkolenia). Zajęcia praktyczne i teoretyczne podczas kursu prowadzili:

• trener Piotr Grzelak (kilkukrotny medalista mistrzostw Polski z drużynami młodzieżowymi)
  • trener Mirosław Dawidowski (do 2013 roku I trener reprezentacji Polski do lat 16, srebrny medalista mistrzostw Europy z reprezentacją Polski do lat 16 w Czechach w 1999 roku (jako II trener) oraz złoty medalista mistrzostw Europy w 2001 roku w Finlandii z reprezentacją Polski do lat 18 (również jako II trener), jako I trener mistrz Polski z juniorami Łódzkiego Klubu Sportowego).

Kurs oprócz prowadzenia treningów i wielu różnorodnych tematów związanych ze szkoleniem piłkarskim obejmował między innymi takie zagadnienia jak:

• Rozwój psychofizyczny dziecka 4-12 lat
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna
  • Staż w klubie - obserwacja lekcji treningowych dzieci do 12 lat i seniorów amatorów

Cały kurs zakończył się dwudniowym egzaminem (teoretycznym i praktycznym) przed komisją egzaminacyjną w składzie:

• trener Paweł Zawadzki (były trener Widzewa Łódź)
  • trener Ryszard Polak (brązowy medalista mistrzostw Polski w 1995 roku oraz mistrz Polski seniorów w 1998 roku jako trener Łódzkiego Klubu Sportowego)
  • trener Dariusz Śledziewski (dyrektor szkoły trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej)

Jako ciekawostkę można dodać, że jednym z uczestników kursu był były reprezentant Polski, zawodnik polskich i zagranicznych klubów Stanisław Terlecki który w reprezentacji Polski w latach 1976–1980 rozegrał 29 spotkań i strzelił w nich 10 bramek. Uzyskana wiedza przez naszego trenera, zdobyta na powyższym kursie pozwoli w jeszcze lepszy sposób zostać wykorzystana podczas treningów i w szkoleniu zawodników w naszej drużynie.